PODSTAWA PROGRAMOWA kształcenia w zawodach zmodyfikowane w zakresie efektów wspólnych i efektów z kwalifikacji dla 55 zawodów ujętych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 13 marca 2017 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Technik pojazdów samochodowych 311513

PATRONAT

Wydział samochodów i maszyn roboczych

www.zespolmechaniczny.edu.pl

 

Technik pojazdów samochodowych to atrakcyjny, nowoczesny i poszukiwany na rynku zawód dla osób interesujących się motoryzacją, konstrukcją i eksploatacją pojazdów samochodowych.


Ten kierunek kształcenia daje możliwość gruntownego poznania budowy, działania oraz nowoczesnych metod diagnostyki, obsługi i naprawy pojazdów samochodowych i ich zespołów. Przygotowuje teoretycznie i praktycznie w zakresie współczesnych samochodowych układów elektrycznych i elektronicznych, które nie tylko zapewniają prawidłowe i bezawaryjne działanie pojazdu, ale mają ogromny wpływ na komfort
i bezpieczeństwo jazdy.

Kwalifikacje zawodowe:

· M.18. Diagnozowanie i naprawa podzespołów i zespołów pojazdów samochodowych,

·M.12. Diagnozowanie oraz naprawa elektrycznych i elektronicznych układów pojazdów samochodowych,

· M.42. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi pojazdów samochodowych.

W procesie kształcenia oferujemy:

1. Bogato wyposażoną, nowoczesną bazę dydaktyczną (pracownia mechatroniki samochodowej, w której znajdują się: diagnoskop warsztatowy CARMAN SCAN, zestawy panelowe: sensoryka i aktoryka systemów pojazdowych, stanowiska demonstracyjne elektronicznych systemów pojazdowych, w tym: system zintegrowany typu Motronic 1.5 , ABS/ASR – system regulacji siły hamowania, system Klimatronic, system sterowania silnikiem typu ZS Common Rail, zespół sterowania pompą i wtryskiwaczami systemu Common Rail oraz inne urządzenia do diagnostyki, obsługi i naprawy pojazdów znajdujące się w dwóch pracowniach samochodowych).

2. Oprogramowanie specjalistyczne BOSCH ESI [tronic] 2.0, Integra Truck 7,TecRMI (AuDaConAIS).

3. Wysoko wykwalifikowaną kadrę nauczycielską z doświadczeniem zawodowym w zakładach produkcyjnych i warsztatach naprawczych oraz z uprawnieniami rzeczoznawcy techniki samochodowej.

4. Szkolny ośrodek nauki jazdy.

5. Uczestnictwo uczniów w różnego rodzaju pokazach i ćwiczeniach w ramach współpracy Szkoły z Politechniką Warszawską i Wojskową Akademią Techniczną oraz atrakcyjne wycieczki przedmiotowe (więcej TUTAJ),
6. Rozwijanie zainteresowań motoryzacją. Uczniowie mogą brać udział w licznych konkursach i olimpiadach przedmiotowych, w tym tak popularnych jak: Ogólnopolski Młodzieżowy Turniej Motoryzacyjny, Olimpiada Techniki Samochodowej, Ogólnopolski Turniej Wiedzy Samochodowej, Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników.


Możliwości zatrudnienia:

Technik pojazdów samochodowych może pracować:

– w stacjach obsługi pojazdów samochodowych i warsztatach naprawczych,

– w salonach sprzedaży pojazdów samochodowych,

w firmach zajmujących się dystrybucją części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych,

w firmach ubezpieczeniowych prowadzących ubezpieczenia komunikacyjne i likwidację szkód,

– w przedsiębiorstwach transportu samochodowego,

– w przedsiębiorstwach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych,

– w stacjach kontroli pojazdów (po uzyskaniu dodatkowych uprawnień)

Technik pojazdów samochodowych może także prowadzić usługi motoryzacyjne w formie własnej działalności gospodarczej.

{webgallery}
technikpoj.001technikpoj.002technikpoj.003technikpoj.004technikpoj.005technikpoj.006technikpoj.007
{/webgallery}

Dodatkowo dla uczniów w wolnym czasie oferujemy udział w kołach technicznych (kliknij tutaj) gdzie uczniowie mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz wiedzę z zakresu mechaniki, techniki samochodowej, projektowania konstrukcji.

Także staramy sie pokazać najnowsze osiągnięcia techniki organizując pokazy pojazdów użytkowych.

 

{webgallery}
Pokaz samochodów ciężarowychPokaz samochodów ciężarowychPokaz samochodów ciężarowychPokaz samochodów ciężarowychPokaz samochodów ciężarowychPokaz samochodów ciężarowych

{/webgallery}