Pierwsza pomoc wychowawcza dla rodziców
„Pierwsza pomoc” wychowawcza dla rodziców
Nikt nas nie uczył być rodzicami, dlatego popełniamy błędy. Błędy popełnia każdy człowiek, jednak ważne jest to czy staramy się zrozumieć je, poprawić i wyciągnąć z nich wnioski. Niżej podaję listę książek, które pomogą rodzicom zrozumieć własne dzieci. Jest to propozycja dla rodziców, którzy chcą wiedzieć więcej o wychowaniu, by bardziej cieszyć się własnym rodzicielstwem. Proponowane książki pomogą rodzicom zrozumieć i naprawić już popełnione błędy i nauczą jak nie popełniać kolejnych.
Każdy rodzic może wypożyczyć książkę na kartę biblioteczną własnego dziecka – ucznia Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Mińsku Mazowieckim.
Bądź świadomym rodzicem – poniżej lista lektur, które pomogą w tym:
„O sztuce miłości”
Miłość to sztuka – twierdzi Fromm – Dzięki miłości człowiek może rozwiązywać problemy. Jak to zrobić? – nauczy ta książka.
„Szantaż emocjonalny”
Lektura tej książki ułatwi wprowadzenie w życie wielu zmian, które poprawią twoją sytuację i samopoczucie oraz uregulują relacje z ludźmi.
„Dzieci i młodzież w kłopocie”
Ta pozycja pomoże zrozumieć jak pomóc dziecku mającemu kłopoty w funkcjonowaniu w życiu, mające trudności w nauce oraz zaburzenia w zachowaniu.
„Potrzeby psychiczne – Niedosyt zaspokojenia”
Autor opisuje podstawowe potrzeby człowieka. Wyjaśnia jakie potrzeby należy zaspokoić dziecku, aby miało mniej kłopotów i było lepiej rozumiane.
„Współżycie łatwe i trudne”
Podpowiedź – jak sprawić by życie nasze i naszych dzieci było łatwiejsze.
„ Najprawdziwsi rodzice, najprawdziwsze dzieci”
W książce opisane są prawdziwe historie, wielkie dramaty i powikłania młodych ludzi, gdyż nikt w porę ze zrozumieniem i życzliwością nie pochylił się nad ich zalążkami – ku przestrodze.
„Emocje – przyjaciel czy wróg”
Autor porównuje nasze życie do żaglowca, a emocje do wiatru. Nagła zmiana wiatru wprawia żagle w łopot, brak wiatru spowalnia ruch i sprowadza martwą ciszę. Zaś jego nadmiar może rzucić statek na skały. Jak pomóc dziecku panować nad emocjami.
„Przyczyny konfliktów w rodzinie”
W tej książce mowa jest o zjawiskach życia rodzinnego, które utrudniają relacje w rodzinie, a w przypadkach skrajnych, wręcz uniemożliwiają je. Jak zapobiec destrukcji rodzinnych relacji dowiesz się z tej pozycji.
„Dziecko w konflikcie z rodziną”
Autor wyjaśnia, że trudności i kłopoty, jakie sprawiają nam dzieci, często sięgają w głąb kłopotów i trudności tkwiących w rodzinie. Aby zrozumieć dziecko należy przeanalizować i zrozumieć źródło, a więc to co dzieje się w rodzinie.
„Rozwój uczuć”
Z lektury tej książki dowiesz się, jak ważnym elementem w kształtowaniu się osobowości są uczucia. Jak ważne jest to, żeby na równi wszystkie funkcje osobowości młodego człowieka były celowo i systematycznie rozwijane przez rodzinę i inne środowiska rozwijające (np. szkoła, dalsza rodzina, znajomi, środowisko rówieśnicze).
„Sam sięgaj do psychologii”
Książka podpowiada, jak poznanie psychologii człowieka może pomóc w samorozwoju, odniesieniu sukcesu oraz jak pomóc naszemu dziecku zdrowo się rozwijać, jak je zrozumieć i pomóc mu odnieść sukces.
„Dziecko a konflikty małżeńskie”
Autor tej książki wytłumaczy w jaki sposób zarówno konflikty ukrywane, jak i ujawniające się w różnych formach, unieszczęśliwiają dziecko, drążą w jego osobowości bruzdy, utrudniające normalną drogę rozwoju.
„ Nietoksyczne rodzicielstwo – Jak mądrze wychowywać dzieci”
To książka o rodzicach, którzy kochają swoje dzieci i życzą im jak najlepiej, ale powodują w ich psychice nieodwracalne zniszczenie. Autor pisze o konieczności odczuwania do własnego potomstwa prawdziwego szacunku, będącego najlepszą bazą dla przyszłego emocjonalnego rozwoju.
„Szczęśliwe dziecko”
Można dowiedzieć się jak spowodować by rodzicielstwo było szczęśliwe i jak wychować szczęśliwe dziecko.
„ Zrozumieć dziecko”
Dzieci w poszczególnych okresach swojego życia potrzebują różnych rzeczy. Każdy rozdział tej książki zawiera krótką informację o tym, czego najbardziej na danym etapie rozwoju potrzebuje dziecko oraz gdzie rodzice w razie potrzeby mogą zwrócić się o pomoc.
„Okres dorastania”
Książka opisuje jak trudny jest okres dorastania w życiu każdego człowieka. Jak zrozumieć dziecko i pomóc mu przejść przez ten czas.
„ Emocje – czy można im ufać?”
Autor podaje wskazówki i proste sposoby, które pomogą zrozumieć nasze emocje i podpowiada jak sobie z nimi radzić.
„Osobowość i jej kształtowanie się w dzieciństwie i młodości”
Autor podpowiada co zrobić aby współtworzyć osobowość dziecka. Jednak najpierw warto poznać teorię, z której można dowiedzieć się jak korygować działanie dziecka, aby pomóc mu rozwijać się prawidłowo.
„Psychologia dziecka niedostosowanego społecznie”
Autor tłumaczy co to znaczy i jak pomóc takiemu dziecku.
„Porozumienia bez przemocy”
Jak rozmawiać z ludźmi, żeby się z nimi porozumieć – język ludzi, którzy troszczą się o siebie wzajemnie i pragną żyć w harmonii.
„Wychowanie w duchu empatii”
Autor dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami i refleksjami na temat rodzicielstwa. Pokazuje, jak spełniać nasze marzenia o wychowaniu dzieci, które potrafią radzić sobie w świecie i dorastać wraz z nimi do coraz pełniejszego człowieczeństwa.
„Granice w życiu nastolatka”
Kiedy mówić – TAK i jak mówić – NIE. Stawianie granic jest niezbędne, by wychować szczęśliwe dziecko.
„Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”
Tytuł mówi sam za siebie.
„Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały. Jak słuchać, żeby z nami rozmawiały”
Nastolatek – to trudny czas w rozwoju dziecka i jego rodziców – jak się porozumiewać z nastolatkiem dowiesz się z tej książki.
„Jak mówić ,żeby dzieci się uczyły w domu i w szkole”
Poradnik z doświadczeniami rodziców i nauczycieli. Prosty i skuteczny.
„Rozwój psychiczny dzieci i młodzieży”
Warto przeczytać tę książkę, aby dowiedzieć się jak rozwija się pamięć, mowa, myślenia, uczucia oraz jak postępuje rozwój osobowości i rozwój społeczny.
„Psychologia dla rodziców”
Aby skutecznie i właściwie wychowywać, trzeba wciąż na nowo podejmować trud rozumienia innych, rozumienia siebie. Na wychowanie dziecka ma wielki wpływ to z czym spotyka się ono w domu, ale i z czym spotyka się w szkole.
„10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców”
Mimo, że rodzice pragną jak najlepiej wychowywać swoje dzieci, czasami popełniają poważne błędy wychowawcze. W poradniku autor opisuje metody radzenia sobie w trudnych sytuacjach związanych z rodzicielstwem.
„Psychologia pomaga w wychowaniu”
Książka o rozwoju i wychowaniu dzieci w wieku szkolnym, opisuje główne problemy rozwoju i wychowania w okresie dorastania i wczesnej młodości.
„Żyć w rodzinie i przetrwać”
Autor w humorystyczny sposób pokazuje, że nie ma problemu bez rozwiązania, a rozwiązanie znajduje się tuż … pod ręką.
„Motywacja do nauki”
Jak spowodować, aby nasze dziecko chciało się uczyć. Autorzy książki podpowiadają takie metody i strategie postępowania, które najlepiej motywują dzieci do nauki i pobudzają je do rozwijania własnego potencjału.
„Twój nastolatek potrzebuje Ciebie”
To na rodzicach ciąży odpowiedzialność za przyszłe życie ich dziecka. Do tego, aby przyszłe życie nastolatka było szczęśliwe, dobre i satysfakcjonujące potrzebuje swoich rodziców. Jak być rozsądnym i wspierającym rodzicem przeczytasz w tej książce.
„Zasady nie są dla tchórzy”
Z tej książki można dowiedzieć się jak zachować równowagę miedzy miłością a dyscypliną w wychowaniu dzieci.
„Bohaterowie wyrastają w domu”
Poradnik jak wychować bohatera i człowieka, który odnosi sukcesy w życiu.
„Jak być bohaterem dla swoich dzieci”
Książka dla rodziców, którym zależy na utrzymaniu bliskiego związku ze swoimi dziećmi. Nie musisz być nadzwyczajnym rodzicem, aby być bohaterem dla swoich dzieci. Dowiesz się jakie jest znaczenia rodzica w życiu dziecka.
„Kochania trzeba się nauczyć”
Jest to zbiór felietonów o tym, co potrzebne jest dziecku do uśmiechu, ufności, wiary w siebie i w ciebie drogi rodzicu, a więc to, co potrzebne jest mu do szczęścia.
„Twoje dziecko potrzebuje Ciebie”
Książka mówi o tym jak spełniać obowiązki rodzicielskie w konstruktywny sposób. Prezentuje postawę wynikającą ze zrozumienia i nie pogodzenia się z istniejącym stanem rzeczy. Została pomyślana tak, by przyczynić się do osiągnięcia zamierzonych sukcesów wychowawczych.
„Wzorowy ojciec”
Jest to lektura potrzebna każdemu mężczyźnie odpowiedzialnemu za wychowanie swoich dzieci. Jest to również cenna pozycja dla obojga rodziców ponieważ opisane zasady odnoszą się zarówno do ojców jak i do matek.
„Super tata najlepszy ze wszystkich”
Poradnik jak nie zbankrutować z powodu kieszonkowego, jak zapędzić dzieci do łóżka i wiele odpowiedzi na podobne pytania podane w humorystyczny sposób.
O zagrożeniach czyhających na młodego człowieka
„Profilaktyka na co dzień”
Autorka porusza temat ryzykownych zachowań w życiu związanych ze spożywaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych przez młodzież.
„Gdy picie staje się problemem”
Poradnik jak reagować, co robić, gdzie szukać pomocy.
„Porozmawiajmy o : Palenie i picie”
W tej książeczce można znaleźć między innymi wyjaśnienie jak palenie papierosów, picie alkoholu wpływa na zdrowie i z jakim ryzykiem się wiąże. Zawiera również informacje gdzie szukać pomocy.
„Porozmawiajmy o: Przemoc”
Ta książeczka wyjaśnia skąd się biorą formy przemocy fizycznej i psychicznej oraz kto najczęściej pada jej ofiarą.
„Porozmawiajmy o: Narkotyki”
Autorka podaje aktualne dane dotyczące zażywania narkotyków oraz usiłuje dociec, dlaczego coraz więcej osób uzależnia się od nich.
„NIE !!! Alkoholowi i narkotykom”
Książka dla rodziców troszczących się o swoje dziecko. Opisuje jak wychować dziecko, które mówi NIE – alkoholowi i narkotykom.
„Dzieci , alkohol i narkotyki”
Poradnik dla rodziców co trzeba wiedzieć, aby zapobiec uzależnieniu lub pomóc – gdy do niego już doszło. To może zdarzyć się w każdej rodzinie.
„Stawić czoło uzależnieniu”
Poradnik – Jak wyzwolić się z nałogu. Jak budować motywacje niezbędną do zmiany zachowania. Jak przygotować się działania i jak postępować w trudnych sytuacjach. Jak utrzymać abstynencję i nie wrócić do nałogu nawet po jednorazowych „wpadkach”.
„Szukaj porozumienia ze swoim dzieckiem”
Poradnik dla rodziców – bliżej siebie – dalej od narkotyków. Gdzie szukać pomocy.
„Narkotyki? Na pewno nie moje dziecko!”
Ta książka pomoże zrozumieć rodzicom na czym polega uzależnienie, jak działają narkotyki, problem presji rówieśniczej, czy można wyleczyć się z narkomanii.
„Narkotyki bez dydaktyki”
Poradnik – Jakie objawy wywołują narkotyki; Na czym polega „chcica”; Po czym poznać, że dziecko bierze; Jak ratować dziecko w razie przedawkowania.
„Uwaga rodzice – narkomania”
Co to jest narkomania; Jak się zaczyna narkotyczna tragedia; Jak ratować dziecko.
„Ciąża i alkohol – w trosce o Twoje dziecko”
Ku przestrodze – aby dziecko było mądre, szczęśliwe i zdrowe – zanim sięgniesz po kieliszek.
Doradztwo zawodowe – propozycje z zakresu przygotowania się do życia zawodowego:
· „Co studiować? Gdzie pracować?”
Jest to informator o zawodach. Dowiesz się z niego – czego warto się uczyć, jakie zainteresowania warto rozwijać i jakie umiejętności doskonalić – by praca sama znalazła Ciebie.
· „Sztuka przemawiania”
Z tej książki dowiesz się jak przygotować się do wystąpień publicznych, prezentacji, rozmowy kwalifikacyjnej i każdego innego wydarzenia, w trakcie którego musisz zabrać głos.
· „Sekrety sukcesu”
W tej małej książeczce znajdziesz sposób między innymi na to: „Jak osiągnąć sukces nie czytając tej książki”; jak „Spłacić hazard nudzie”; „Dotrzeć do sedna”; jaka jest „Cena czasu”; „Czy sukces wystarczy?” oraz wiele innych tematów.
· „Informator o zawodach szkolnictwa zawodowego”
Jest to poradnik w formie segregatora. Praca z informatorem pozwala na efektywne wsparcie ucznia w konstruowaniu ścieżek edukacyjno-zawodowych.
· „Od marzeń do kariery”
Jest to poradnik dla uczniów i absolwentów szkół ponad gimnazjalnych na płycie CD. Zawiera takie rozdziały np.: Jak efektywnie przygotować się do matury i egzaminu zawodowego; Co dalej? – czyli jak mądrze planować; Rynek pracy; Praca zawodowa: jak szukać i jak utrzymać?; Jak cię widzą, tak cię zatrudnią oraz wiele innych pomocnych informacji.
opracowała
Ewa Pudłowska