Międzynarodowy Projekt Kamienie Pamięci – Stolpersteine w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim
{webgallery}
{/webgallery}
W dniach 15-17 stycznia 2016 roku odbyło się w partnerskiej dla „Mechanika” szkole Berufsbildenden Schulen „Eike von Repgow” w Magdeburgu spotkanie kadry kierowniczej przygotowującej wymianę młodzieży w 2016 roku. ZSZ nr 2 im Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim reprezentował wicedyrektor p. Jerzy Gańko i nauczyciel języka niemieckiego p. Tomasz Wróblewski. Ze strony gospodarzy w spotkaniu uczestniczyła dyrektor p. Gabriele Lorenz, p. Sylvia Ast, p. Christiane Goetzel i p. Angela Klausch.
Tematem wymiany w 2016 roku będą poświęcone ofiarom nazizmu „Kamienie Pamięci” (niem. Stolpersteine). Przedstawiają one wmurowane w trotuar w pobliżu miejsca zamieszkania osoby zamordowanej kamienie o wymiarach 96 mm x 96 mm i wysokości 100 mm z mosiężną tabliczką, na której widnieje wygrawerowany napis „Tu mieszkał/ła… (imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce i data śmierci)”. Autorem pomysłu jest niemiecki artysta Gunter Demnig, który postanowił przywrócić na ulice miast pamięć, a często i nazwisko zdegradowanym do numeru w obozach koncentracyjnych ofiarom nazizmu.
Intencją ZSZ nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim i BbS-1 „Eike von Repgow” w Magdeburgu jest wmurowanie jesienią 2016 roku w Magdeburgu, a w 2017 roku w Mińsku Mazowieckim kamieni przypominających los zasłużonych i szanowanych w tych miastach ludzi, a bedących ofiarami Holocaustu.
Podczas spotkania uzgodniono terminy wymiany, liczebność grup oraz program zawierający zwiedzanie obozów koncentracyjnych w Niemczech i w Polsce.
W czasie wizyty w Magdeburgu delegacja naszej szkoły miała możliwość uczestniczenia w przedsięwzięciu organizowanym poraz ósmy przez stolicę landu Sachsen-Anhalt „Mile demokracji”. Tegorocznej imprezie przyświecało hasło „Magdeburg-miasto dla wszystkich”. Na uroczystość przybył premier landu Sachsen-Anhalt p. dr Reiner Haselhoff i przewodniczący parlamentu landu Sachsen-Anhalt p. Dieter Steinecke, a otwarcia dokonał nadburmistrz Magdeburga p. dr Lutz Truemper. Imreza ta odbywa się zawsze w pierwszą sobotę po 16 stycznia lub 16 stycznia, jeżeli jest to sobota. Tego bowiem dnia 1945 roku, rozpętana przez Niemcy II wojna światowa wróciła do Magdeburga. Ku pamięci tamtego wydarzenia rozbrzmiały w mieście dzwony wszystkich kościołów w Magdeburgu, a ludzie zatrzymali się. Dlatego 16 stycznia 2016 roku organizatorzy przedsięwzięcia pragneli zdecydowanie powiedzieć, że w Magdeburgu nie ma miejsca dla nazizmu i rasistowskiej nagonki oraz zapewniić, że Magdeburg jest miastem, w którym ludzie mogą żyć zgodnie niezależnie od pochodzenia i statusu. „Pozwólcie nam z cywilną odwagą i stanowczością przeciwstawić się nazizmowi i rasizmowi”- nawoływali organizatorzy ze sceny.
Imprezie towarzyszył występ orkiestry dętej, wielu zespołów młodzieżowych i przygotowany przez szkoły i organizacje pozarządowe kiermasz, z którego dochód przeznaczony był na cele charytatywne. Polska delegacja miała również swój udział, prezentując polskie słodycze i pamiątki z Powiatu Mińskiego, jednocześnie promując Szkołę oraz Powiat Miński.
Tomasz Wróblewski nauczyciel języka niemieckiego