M jak “MECHANIK” obchody 70 lecia szkoły
Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy w Mińsku Mazowieckim w dniach 10 – 13 października 2014 r. obchodził jubileusz 70 lecia. Przez wiele lat tworzyła się niepowtarzalna historia codziennych zdarzeń, które czyniły klimat „Mechanika”, dawniej zwanego „Metalówką”. Zaczęło się w 1944 roku, gdy trwały jeszcze wojenne zmagania, grupa entuzjastów utworzyła Prywatne Gimnazjum Mechaniczne.
Siedemdziesiąt lat później 10 października 2014 roku ślubowaniem klas pierwszych i uroczystym apelem z okazji Dnia Edukacji Narodowej rozpoczęły się główne obchody Jubileuszu istnienia naszego Zespołu. W tym samym dniu wieczorową porą w sali gimnastycznej odbył się IX Powiatowy Przegląd Piosenki dla Nauczycieli Powiatu Mińskiego objęty patronatem Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego. Niesamowitą atmosferę i wyrafinowany humor zaprezentowali nauczyciele mińskiego powiatu. W tym roku do odważnych należał: Chór Związku Nauczycielstwa Polskiego, nauczyciele z Zespołu Szkół nr 1 im. Kazimierza Wielkiego, Zespół Szklono-Przedszkolny z Okuniewa i reprezentacja „Mechanika” oraz dyrektor Tomasz Płochocki, który pozakonkursowo wykonał utwór „Tyle mi zostało” Krzysztofa Daukszewicza.
W sobotę w drugim dniu obchodów plac szkolny zdominowały zabytkowe pojazdy, które o godzinie 11. 00 ruszyły w asyście policji na rajd ulicami Mińska Mazowieckiego. Po zakończeniu rajdu odbył się mecz piłki nożnej Absolwenci – Nauczyciele. Stał się on przedsmakiem zjazdu absolwentów wyznaczonego na ten dzień. Sala gimnastyczna po raz kolejny w przeciągu dwóch dni wypełniła się po brzegi. Spotkania po latach z nauczycielami, wychowawcami, wspólne zdjęcia, zawiedzenie szkoły poprzedziły „Bal dyrektora”, który zakończył drugi dzień obchodów „kamiennej rocznicy” szkoły.
W poniedziałek 13 października główne uroczystości jubileuszowe szkoły, rozpoczęły się Mszą świętą w Kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela koncelebrowaną przez biskupa Kazimierza Romaniuka, proboszcza parafii Mariana Sobieszka oraz zaproszonych księży. Mszę świętą i uroczystości przed budynkiem szkoły uświetniła Orkiestra Dęta z Mińska Mazowieckiego z dyrygentem Marcinem Ślązakiem. Zanim jednak odbył się apel poległych przed „Kamieniem pamięci” na placu szkolnym, wszyscy zaproszeni goście i uczniowie ujrzeli rekonstrukcję bitwy ulicznej nawiązującej do wydarzeń z czasów powstania warszawskiego. Następnie uroczystości przeniosły się do odświętnie ustrojonej sali gimnastycznej. W uroczystości Jubileuszu 70-lecia szkoły uczestniczyli m.in.: Wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki, Wiceminister Obrony Narodowej Czesław Mroczek, Poseł na Sejm RP Ligia Krajewska, Poseł na Sejm RP Krzysztof Borkowski, Poseł na Sejm RP Grzegorz Woźniak, Przedstawiciel Marszałka woj. Mazowieckiego Mariusz Kozera, Przewodniczący Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Samorządu Województwa Mazowieckiego, Dyrektor Muzeum Ziemi Mińskiej – Laszek Celej, Starosta Powiatu Mińskiego – Antoni Jan Tarczyński, Przewodniczący Rady Powiatu – Mirosław Krusiewicz, Wicestarosta Powiatu Mińskiego – Krzysztofa Płochockiego, członkowie Zarządu Rady Powiatu, Burmistrz Miasta Mińsk Mazowiecki – Marcin Jakubowski, Radni Powiatu Mińskiego, Radni Miasta Mińsk Mazowiecki, Dyrektorzy Jednostek Organizacyjnych Powiatu Mińskiego, Kombatanci, Społeczność Szkoły.
Nastąpił czas na przemówień i wyróżnień. W pierwszej kolejności Pan Mariusz Kozera w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika przekazał na ręce Dyrektora Tomasza Płochockiego, pamiątkowy medal „Pro Masovia”, będący wyróżnieniem okolicznościowym nadawanym za całokształt działalności społecznej, publicznej na rzecz Województwa Mazowieckiego. Również sztandar szkoły, który godnie reprezentuje Powstańców Warszawy, przypomina o ideach, działaniach i tragediach wszystkich żołnierzy powiatu mińskiego w czasie okupacji, w dowód uznania zasług dla społeczności lokalnej został udekorowany przez prezesa mińskiego oddziału Związku Inwalidów Wojennych Pana Józefa Jedynaka Złotym Krzyżem za Zasługi dla Inwalidów Wojennych.
Po tych jakże ważnych odznaczeniach Dyrektor Zespołu Tomasz Płochocki skierował słowa podziękowania do tych wszystkich, którzy tworzyli 70 letni dorobek tej szkoły, kreowali pozytywny wizerunek w środowisku lokalnym i osiągali sukcesy dydaktyczno-wychowawcze. Specjalne słowa podziękowania, za troskę i starania o rozwój szkoły skierował również do władz organu prowadzącego szkołę – Starosty Mińskiego Antoniego Jana Tarczyńskiego, Przewodniczącego Rady Powiatu Krzysztofa Krusiewicza, oraz członków Zarządu.
W związku, iż szkolny jubileusz powiązany był z Powiatowym Dniem Edukacji Narodowej nie obyło się również bez okolicznościowych odznaczeń, nagród, wyróżnień. Wśród wyróżnionych „Mechanika” znaleźli się między innymi: Jerzy Gańko odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Maria Wójcik Złoty Medal za Długoletnią Służbę. Alicja Adamiec, Alina Łodyga, Stanisław Paluch, Jadwiga Zychowicz, Henryk Zychowicz, Maria Wójcik, Małgorzata Males- Gdula, Halina Mikuszewska, Elżbieta Zelwowiec, Jadwiga Tarczyńska, Janusz Zduńczyk otrzymali okolicznościowe dyplomy uznania Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Tomasz Płochocki, Agnieszka Paja, Jacek Kosieradzki nagrodzeni zostali przez Starostę Mińskiego.
Po raz pierwszy w historii szkoły przyznano statuetkę „Zasłużony dla Mechanika”. Kapituła w składzie Tomasz Płochocki, Jerzy Gańko, Agnieszka Paja, Janusz Zduńczyk przyznała statuetki osobom, które w wybitny sposób przyczynili się do powstania i rozwoju szkoły: pośmiertnie Mieczysławowi Ługowskiemu, pośmiertnie Stanisławowi Sieradzkiemu, Zdzisławowi Mazance, Antoniemu Janowi Tarczyńskiemu, Zofii Sidorowicz, księdzu Marianowi Sobieszek i Powiatowemu Cechowi Rzemiosł Różnych w Mińsku Mazowieckim. Nie obyło się również bez życzeń, symbolicznych kwiatów, upominków złożonych na ręce Dyrektora Tomasza Płochockiego od zaproszonych gości. Wśród nich byli również przedstawiciele szkół z Niemiec, Czech i Słowacji, z którymi „Mechanik” od kilku lat współpracuje.
Na zakończenie uroczystości 70 leci istnienia Zespołu, zaproszeni goście obejrzeli krótką prezentację o historii szkoły, która była świadkiem i uczestnikiem wielu przemian społecznych, gospodarczych, administracyjnych i kolejnych reform oświaty. Nie tylko zmieniała się nazwa szkoły, z Prywatnego Gimnazjum Mechanicznego na Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Powstańców Warszawy od 1995 roku, ale zmieniał się również budynek. To tutaj ponad 20 tysięcy uczniów zdobywało wiedzę i umiejętności związane z wykonywaniem zawodu, tutaj kolejne roczniki absolwentów zdawały egzamin dojrzałości, egzamin maturalny i egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe. Przypomnienie historii szkoły, stworzyło możliwość porównania jak wiele się zmieniło i jak zmienił się sposób pracy społeczności „Mechanika”.
{webgallery}
{/webgallery}